Czy powinieneś zdecydować się na pracę zdalną

Czy powinieneś zdecydować się na pracę zdalną

Praca zdalna rozwinęła się bardzo mocno w ostatnich latach. Chociaż już wcześniej taka możliwość wykonywania swoich obowiązków zawodowych była możliwa, to jednak ostatnie dwa-trzy lata wiele w tej kwestii zmieniły. Okazało się, że zawody, które na pierwszy rzut oka wydawałyby się niemożliwe do wykonywania zdalnie, da się w taki sposób wykonywać. W związku z tym wiele osób chętnie porzuciło dojazdy do biura i zdecydowało się na taki właśnie rodzaj pracy. Z czasem jednak można dostrzec, że ma ona zarówno swoje plusy, jak i minusy. Przyjrzyjmy się niektórym z nich. Z pewnością pomoże nam to ocenić czy w naszym konkretnym przypadku warto zdecydować się na pracę zdalną.

Zalety pracy zdalnej

Chyba największą zaletą pracy zdalnej jest fakt, że nie trzeba poświęcać czasu na dojazdy do biura czy zakładu. Oszczędzamy w ten sposób zarówno czas, jak i środki, które musielibyśmy przeznaczyć na benzynę, czy na podróż innym środkiem transportu. Poza tym, jest to idealna możliwość dla tych, którzy lubią sobie pospać. Jeśli zaczynamy pracę na przykład o 8, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wstać jedynie 15 minut wcześniej. Niektórzy potrafią wstać nawet o 7.55 i pięć minut później zacząć swoją pracę. Dotyczy to oczywiście sytuacji, kiedy mamy stałe godziny pracy. W pozostałych przypadkach możemy wykonywać ją o dowolnej porze dnia czy nocy. Poza tym, w większości przypadków, praca zdalna nie ogranicza nas pod względem miejsca, z którego pracujemy. Może być to nasze własne mieszkanie w Polsce, pokój hotelowy na Teneryfie, czy też plaża na Malediwach. Potrzebujemy jedynie komputera i dostępu do Internetu.

Wady pracy zdalnej

Praca zdalna ma jednak również swoje wady. Jedną z nich jest fakt, że trzeba samemu zorganizować sobie czas i sumiennie wywiązywać się z obowiązków. Niektórzy nie są w stanie tego zrobić jeśli nie znajdują się fizycznie w biurze i nie ma nad nimi nikogo, kto by ich nadzorował. Poza tym, jeśli pracujemy z domu, bardzo łatwo możemy się rozproszyć. Jest wiele czynników, które mogą odwrócić naszą uwagę od pracy, takich jak chociażby dzieci, które chcą się bawić w czasie, kiedy my musimy pracować. Dlatego niejeden, mimo możliwości pracy zdalnej, wybiera pracę w biurze, przynajmniej w wybrane dni w tygodniu.