Jak zadbać o zwierzęta latem

Jak zadbać o zwierzęta latem

Wielu z nas posiada swoje własne czworonogi. Najczęściej są to koty i psy, gdyż tak się przyjęło w naszej kulturze. Latem trzeba pamiętać o tym, że potrzebują one odpoczynku, a także dostępu do wody, podobnie jak my. Poza tym, potrzebują schronienia w cieniu, gdzie będą mogły odpocząć od upałów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tych czworonogów, które spędzają większą część dnia na podwórku. Zastanówmy się jak w praktyce zadbać o każdego czworonoga, a także jak zaopiekować się tymi, które nie mają swojego właściciela.

Dbanie o zwierzęta domowe

Jeśli chodzi o nasze własne czworonogi, nie powinniśmy mieć problemu z zadbaniem o nie. Zapewnienie im stałego dostępu do wody nie powinno być trudne. Możemy po prostu sprawdzać regularnie czy mają pełną miskę świeżej wody i regularnie ją wymieniać. Istnieją także specjalne podajniki do wody, czy fontanny, przeznaczone głównie dla psów, które zwierzę może samo uruchomić. Podobnie jest zresztą w przypadku podajników do suchej karmy. Kolejna rzecz, o której wspomnieliśmy, to miejsce do odpoczynku w cieniu. Jeśli nasze czworonogi przebywają głównie w domu, nie musimy się niczym martwić, gdyż z pewnością znajdą sobie chłodny kąt. Podobnie jest w przypadku kotów wychodzących. Jeśli jednak pies spędza dużo czasu na podwórku, warto zapewnić mu chłodne miejsce, gdzie będzie mógł odpocząć od słońca. Możemy zbudować specjalne zadaszenie lub wykorzystać do tego cień drzew.

Dbanie o bezpańskie zwierzęta

W Polsce problem bezpańskich zwierząt nie jest tak duży jak w innych krajach. Warto jednak pamiętać o tych nielicznych czworonogach, które nie mają własnego domu. Zazwyczaj są to koty, które chowają się przed ludźmi. Możemy postarać się zapewnić im wodę w miejscach, o których wiemy, że się tam gromadzą. Podobnie kwestia ta wygląda z zapewnieniem im pożywienia. W niektórych krajach pojawiają się specjalne automaty, z których po wrzuceniu monety wysypuje się karma. Gdzieniegdzie stawia się też specjalne ogrodzone domki dla zwierząt, szczególnie dla kotów. Są to ciekawe propozycje na pomoc zwierzętom nie posiadającym właściciela.