Kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego wznowiło organizację wielkich inscenizacji bitewnych po czteroletniej przerwie

Kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego wznowiło organizację wielkich inscenizacji bitewnych po czteroletniej przerwie

Przywracając tradycję wielkich inscenizacji bitewnych, kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego zdecydowało się na ten krok po czterech latach przerwy, która była wymuszona przez różne okoliczności, w tym między innymi pandemię.

Inscenizacją, którą muzeum postanowiło przywrócić do życia jest „Bój o Kołobrzeg”. Wydarzenie to będzie integralnym elementem obchodów rocznicowych upamiętniających zdobycie miasta przez wojska polskie w marcu 1945 roku.

Planowana na ten rok inscenizacja ma charakteryzować się obfitością efektów specjalnych, mających na celu nadanie realizmu odtwarzanej na plaży bitwie. W rekonstrukcji wezmą udział renomowane grupy rekonstrukcyjne. Organizatorzy planują również umieszczenie na scenie historycznych pojazdów wojskowych.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg wykładów edukacyjnych, które będą skupiać się na temacie krwawych walk o Kołobrzeg podczas II wojny światowej. Organizatorzy inscenizacji – pracownicy muzeum – są w pełni zaangażowani w przygotowania do wydarzenia, jednak na razie nie zdradzają konkretów dotyczących samej inscenizacji.