Laureaci "Rankingu Gmin Województwa Zachodniopomorskiego" ogłoszeni przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej

Laureaci "Rankingu Gmin Województwa Zachodniopomorskiego" ogłoszeni przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej ujawniła nazwy gmin, które zasłużyły na wyróżnienie w „Rankingu Gmin Województwa Zachodniopomorskiego”. Celem, jakim kieruje się organizator rankingu, jest identyfikacja i promocja gmin, które przodują w dziedzinie rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie województwa zachodniopomorskiego. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sali obrad Sejmiku Zachodniopomorskiego.

Ranking obejmuje wszystkie gminy zgodnie z ich statusem administracyjnym w granicach województwa zachodniopomorskiego, z wyjątkiem miast o statusie powiatu, takich jak Szczecin, Świnoujście i Koszalin. Fundacja podkreśla, że kluczowym elementem decydującym o pozycji gminy jest syntetyczny wskaźnik opracowany na podstawie 16 wskaźników przygotowanych dla Urzędu Statystycznego. Te wskaźniki mają na celu mierzenie „potencjału, aktywności i wyników osiąganych przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej”. Pomimo naszych prób uzyskania informacji o szczegółowych wskaźnikach od przedstawicieli magistratu w Kołobrzegu, wyjaśniono nam, że te dane nie są dostępne w materiałach prasowych i będą udostępnione w przyszłym tygodniu.

Kołobrzeg zdobył prestiżową pozycję lidera wśród gmin miejskich, zostawiając za sobą Darłowo i Szczecinek. Na szczególne uznanie zasługuje osiągnięcie gminy Ustronie Morskie, która znalazła się na czele rankingu powiatowego na terenie powiatu kołobrzeskiego oraz zajęła drugie miejsce w kategorii lidera wiejskiego.