Oskarżenia o korupcję dotyczące starosty i wójta Kołobrzegu

Oskarżenia o korupcję dotyczące starosty i wójta Kołobrzegu

W Kołobrzegu doszło do skandalu korupcyjnego, który dotyczy najwyższych rangą urzędników lokalnych. Według informacji prokuratury, starosta i wójt gminy byli zamieszani w nielegalne praktyki. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w „Głosie” latem 2022 roku.

Sześć osób jest oskarżonych o korupcję, z czego trzy to kluczowe postacie: Tomasz T., starosta powiatu kołobrzeskiego, Włodzimierz P., wójt gminy Kołobrzeg, oraz Stanisław H., założyciel i były prezes firmy farmaceutycznej Hasco-Lek z Wrocławia. Po zakończeniu śledztwa, Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała sprawę do sądu, wysyłając akt oskarżenia.

Tomasz T. był do niedawna wpływowym politykiem Platformy Obywatelskiej. W październiku 2021 roku ubiegał się o stanowisko przewodniczącego powiatu kołobrzeskiego podczas wyborów wewnętrznych, jednak przegrał z Anną Bańkowską. Pomimo porażki udało mu się zdobyć miejsce w zarządzie kołobrzeskiej Platformy Obywatelskiej. Po aresztowaniu, został zawieszony w prawach członka przez władze partii.

Włodzimierz P., drugi z oskarżonych, wcześniej bywał nazywany „twórcą struktur powiatowych Platformy w Kołobrzegu”. W 2016 roku odszedł z partii razem z innymi samorządowcami i założył własną grupę polityczną. W wyborach samorządowych dwa lata później, w 2018 roku, wystartował z jej ramienia i odnosił sukcesy.