Podsumowanie wyników wyborów parlamentarnych w okręgu 40

Podsumowanie wyników wyborów parlamentarnych w okręgu 40

Po otrzymaniu danych ze wszystkich 589 punktów do głosowania w okręgu 40, Państwowa Komisja Wyborcza podała pełne wyniki wyborów do Sejmu. Do tej instytucji napłynęły informacje z każdego obwodu głosowania.

Zgodnie z tymi danymi, Kołobrzeg nadal będzie reprezentowany przez dwóch posłów. Najwięcej głosów na liście Prawa i Sprawiedliwości zdobył Czesław Hoc, który uzyskał poparcie 31 360 wyborców. Z drugiej strony, Marek Hok otrzymał 8 176 głosów, co zapewniło mu trzecie miejsce dla Koalicji Obywatelskiej. Ta ostatnia partia zdobyła razem cztery mandaty. Renata Rak (9 170 głosów) i Paweł Suski (5 934 głosy) zajęli odpowiednio drugie i czwarte miejsce na liście KO. PiS utrzymał swoją pozycję w regionie z trzema posłami: Pawłem Szefernakerem (29 764 głosy) i Małgorzatą Golińską (15 253 głosy). Partia Trzecia Droga zdobyła jeden mandat, który przypadł Radosławowi Lubczykowi z wynikiem 14 353 głosów.

Nie nastąpiły żadne zmiany w składzie Senatu – Janusz Gromek utrzymał swoje miejsce po otrzymaniu 91 840 głosów (55,58%). Barbara Aściukiewicz zdobyła drugie miejsce z 53 954 głosami (32,65%), ale ponieważ wybory do Senatu odbywają się na zasadzie jednomandatowej, tylko jeden kandydat mógł zwyciężyć.

Podsumowując, reprezentacja Kołobrzegu w parlamencie pozostanie niezmieniona w porównaniu z poprzednią kadencją. Jedynym wyjątkiem jest fakt, że tym razem to dotychczasowa opozycja będzie miała możliwość stworzenia nowego rządu.