Przebudowa targowiska w Kołobrzegu za 8 mln złotych na ukończeniu

Przebudowa targowiska w Kołobrzegu za 8 mln złotych na ukończeniu

Zbliża się do końca proces modernizacji lokalnego targowiska miejskiego w Kołobrzegu. W sierpniu handlowcy, którzy korzystali z lokum tymczasowego podczas trwania prac lub tymczasowo zawiesili swoją działalność, będą mogli powrócić na odnowiony teren.

Całość inwestycji jest dość kosztowna i wynosi ponad 8 milionów złotych. Prace rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku i pierwotnie miały zakończyć się w końcówce maja. Jednakże, ze względu na komplikacje związane z pracami podziemnymi, zostały one przedłużone o miesiąc. Jakub Skibiński, reprezentant wykonawcy, wyjaśnia, że najtrudniejszym etapem była instalacja sanitarna, deszczówka itp., której albo nie było, albo wymagała generalnego remontu. Ponadto, nawierzchnia targowiska składała się głównie z żużla lub dziurawego asfaltu. Targowisko powstało w latach 50-tych XX wieku, a więc materiały wykorzystane do jego budowy pochodziły z innych miejsc, gdzie nie były już potrzebne.

W trakcie prac natrafiono także na kilka przeszkód, takich jak torfowiska czy podmokły teren, co wymagało dodatkowych badań i wzmocnień posadowienia dużej hali zadaszonej. Po pokonaniu tych trudności, prace nabrały tempa. Pozostało już tylko ukończenie prac brukarskich oraz montaż hali stalowej – etapy te nie powinny już sprawić większych problemów, dzięki czemu termin zakończenia inwestycji wydaje się być przestrzegany.

W nowej, otwartej hali znajdzie się miejsce dla aż 90 stoisk handlowych. Handel będzie odbywał się głównie ze stołów, podobnie jak wcześniej, ale w znacznie lepszych warunkach. Infrastruktura jest prawie gotowa – istnieją już lokalizacje z przyłączami do pawilonów, które handlowcy mają sami wznieść zgodnie z projektem opracowanym przez Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska. Prezes tej instytucji, Jacek Kurzaj, informuje, że 60% miejsc jest już zajętych przez dotychczasowych użytkowników targowiska po pierwszym etapie naboru. Druga część naboru, będąca otwarta dla wszystkich, rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.