Skuteczne szukanie pracy

Skuteczne szukanie pracy

Poszukiwanie pracy może nie być łatwym zadaniem, szczególnie jeśli na rynku istnieje duża konkurencja. Możliwe, że z tego czy innego powodu straciliśmy dotychczasową pracę i zastanawiamy się co robić dalej. Może jednak znajdujemy się w innej sytuacji – dopiero skończyliśmy szkołę i nie mamy żadnego doświadczenia. Zarówno w jednej, jak i w drugiej sytuacji znalezienie pracy może być naprawdę sporym wyzwaniem. Jak więc skutecznie szukać pracy, tak aby zatrudniono nas na stanowisku, o które się ubiegamy. Przyjrzyjmy się kilku czynnikom, które mogą nam w tym pomóc.

Doświadczenie zawodowe

Bardzo ważnym czynnikiem jest doświadczenie zawodowe. Jeżeli straciliśmy pracę i szukamy jej na podobnym stanowisku, naszym atutem będzie właśnie doświadczenie jakie zdobyliśmy na przestrzeni lat. Z drugiej strony, osoby po szkole nie mogą się pochwalić długim stażem pracy. W takim przypadku warto podejmować się takiej pracy jeszcze w czasie nauki, a jeśli to niemożliwe, odbyć praktyki zawodowe po jej zakończeniu. Dobrym pomysłem będzie także skorzystanie z jednej z wielu ofert staży proponowanych absolwentom szkół. Innym cennym czynnikiem mającym związek z doświadczeniem zawodowym są różnego rodzaju kursy oraz szkolenia, a także certyfikaty, które po nich uzyskujemy. Warto uwzględnić je w swoim CV, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pracy.

CV i rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli już mówimy o CV, należy stworzyć je w taki sposób, aby uwypuklić swoje atuty w postaci wspomnianego wyżej doświadczenia, a także umiejętności. Poza tym musi ono dobrze się prezentować, dlatego warto zadbać o jego jasny i przejrzysty układ. Jeśli zaś chodzi o CV w formie papierowej, należy postarać się, aby było ono czyste i niepozaginane. Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, na którą możemy zostać zaproszeni. Jeśli tak się stanie warto się do niej odpowiednio przygotować. Oczywiście, pytania jakie usłyszymy będą uzależnione od konkretnego zawodu, jednak istnieje wiele ogólnych kwestii, o których należy pamiętać. Jedną z nich jest nasz wygląd, który powinien być elegancki i dostosowany do okazji. Dobrym pomysłem są eleganckie spodnie lub spódniczka w przypadku kobiet oraz starannie wyprasowana koszula lub bluzka. Poza tym, warto przed rozmową kwalifikacyjną przejrzeć pokrótce działalność firmy oraz zaznajomić się z dotyczącymi jej podstawowymi faktami.