Imponujący gość w Kołobrzegu. W Marinie Solnej zawita żaglowiec Marynarki Wojennej

Imponujący gość w Kołobrzegu. W Marinie Solnej zawita żaglowiec Marynarki Wojennej

27 sierpnia wszyscy fani floty morskiej powinni zjawić się przy Nabrzeżu Szkolnym w Marinie Solnej. O godzinie 10:00 zacumuje tam flagowy żaglowiec Marynarki Wojennej ORP Iskra. Organizatorzy przygotowali również szereg atrakcji dla wszystkich uczestników wydarzenia.

Zanim jednostka pojawi się przy nabrzeżu, wcześniej przedefiluje również wzdłuż wybrzeża Kołobrzegu. Na pokładzie żaglowca Marynarki Wojennej będzie się znajdować grupa podchorążych Akademii Marynarki Wojennej, będąca aktualnie w trakcie odbywania praktyk morskich.

Uroczyste wpłynięcie i symboliczne chwile

Organizatorem wizyty, w ramach której w Kołobrzegu pojawi się imponujący gość jest Liga Morska i Rzeczna, od wielu lat współpracująca z 3 Flotyllą Okrętów. Jej młodzi członkowie systematycznie odbywają rejsy szkoleniowe na żaglowcu, uzyskując w ten sposób możliwość ćwiczenia praktycznych umiejętności na wodzie.

Kilka godzin po wizycie żaglowca przy Nabrzeżu Szkolnym dojdzie do kolejnego ciekawego wydarzenia. Na godzinę 16:00 zaplanowano złożenie wiązanki kwiatów przez załogę i studentów przy pomniku kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego. Warto wiedzieć, że był on pierwszym powojennym komendantem Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.

Złożenie wiązanki kwiatów przed pomnikiem jest już tradycją kołobrzeskiego portu. Za każdym razem, gdy wpływają do niego okręty Marynarki Wojennej dochodzi do uhonorowania zasłużonego dla Polski oficera.

Szereg atrakcji towarzyszących wpłynięciu jednostki

Wszyscy, którzy zdecydują się na żywo obejrzeć tą imponującą jednostkę będą mieli szansę na obejrzenie jej z bliska. W sobotę w godzinach 11:00 – 17:00 uczestnicy wydarzenia będą mogli wejść na pokład żaglowca wspólnie z dowódcą okrętu. Obecna załoga postara się w jak najlepszy sposób zapoznać chętnych z marynarskim życiem, omówić budowę okrętu, a także zaprezentować sposób wiązania węzłów marynarskich.

Na niedzielę na godzinę 10:00 planowana jest marynarska msza święta, która odbędzie się na pokładzie żaglowca. Wszyscy chętni również mogą w niej wziąć udział. W poniedziałkowy poranek natomiast jednostka odcumuje od portu i popłynie w dalszą drogę do Gdyni.

Wizyta żaglowca w Kołobrzegu zbiegnie się również ze zwiedzeniem załogi ekspozycji Muzeum Marynarki Wojennej, weźmie ponadto udział w organizowanych w mieście imprezach, a także spotka się z pierwszym piratem RP Tadeuszem Waśką w jego tawernie.