Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Rynek nieruchomości powiększa się coraz bardziej. Każdego roku powstają nowe inwestycje, a my możemy zdecydować się na zakup jednej z nich. Opcji mieszkaniowych jest naprawdę bardzo dużo, dlatego też wybór może być dość trudny. Jedną z ważniejszych kwestii jest na początek podjęcie decyzji o tym czy chcemy mieszkać w domu, czy też w mieszkaniu. Każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy, którym chcemy się teraz przyjrzeć.

Zakup domu – zalety i wady

Zakup domu jest z pewnością jedną z najlepszych inwestycji, jakie są dostępne. Nie dość, że jest to dobra lokata pieniędzy, to również zapewnia nam dach nad głową i swoje miejsce na ziemi. Poza tym, jeżeli samodzielnie projektujemy dom, możemy urządzić go tak jak chcemy. Będzie idealny dla nas i naszej rodziny, a więc na pewno będziemy czuli się w nim dobrze. Możemy dowolnie zarządzać układem pomieszczeń, ich wielkością oraz liczbą. Nie ulega wątpliwości, że zakup, a tym bardziej budowa domu, ma bardzo dużo zalet. Istnieje jednak również pewna wada, którą jest zazwyczaj dużo wyższa cena. Większy i nowocześniejszy dom będzie nas sporo kosztował, co trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu wydatków. Możemy jednak postawić na jedno z ciekawszych rozwiązań jakim jest dom modułowy lub niewielki dom zaprojektowany tak, aby spełniał nasze potrzeby. Takie lokum nie będzie kosztowało dużo więcej niż mieszkanie w nowym bloku. Trzeba jednak pamiętać, że musimy kupić również działkę budowlaną, a to wiąże się z dużym kosztem.

Zakup mieszkania – zalety i wady

Jeśli chodzi o zakup mieszkania, jego największą zaletą jest cena, zazwyczaj sporo niższa niż w przypadku zakupu czy budowy domu. Przede wszystkim, odchodzi nam koszt działki, który może być tak wysoki jak połowa lub całe mieszkanie, w zależności od lokalizacji oraz wielkości. Poza tym, mieszkanie zapewnia nam niższe koszty utrzymania, gdyż nie wymaga zużycia na przykład tak dużej ilości gazu lub innego materiału opałowego. Wadą jest fakt, że nie będziemy posiadali własnego ogródka, do którego możemy wyjść w słoneczne letnie dni, aby spędzić czas na powietrzu. Poza tym, mieszkania zazwyczaj są nieco mniejsze i jednopoziomowe, a więc jest to pewne ograniczenie dla osób, które szukają większego lokum.