Jak napisać dobre CV

Jak napisać dobre CV

Dobre CV to jedna z podstawowych rzeczy jeśli ubiegamy się o pracę i chcemy ją zdobyć. Właśnie dlatego warto wiedzieć jak je napisać i jakie elementy w nim zawrzeć. Obecnie, praktycznie każdy pracodawca oczekuje, że złożymy CV, w którym umieścimy niezbędne informacje. Jest to w zasadzie pierwszy etap jaki musimy przejść jeżeli chcemy zdobyć zatrudnienie na danym stanowisku. Przyjrzyjmy się więc temu jak powinno wyglądać dobrze stworzone CV i co powinno zawierać.

Jak powinno wyglądać CV

Wygląd CV będzie się różnił w zależności od branży i stanowiska na jakie aplikujemy. Błędem jest myślenie, że wystarczy stworzyć jedno CV przy poszukiwaniu pracy i rozsyłać je do wszystkich pracodawców. Oczywiście, jeśli stanowiska są do siebie zbliżone możemy tak zrobić. Jeśli jednak się od siebie różnią, warto przygotować osobne CV dla każdego z nich. W dokumencie tym warto szczegółowiej opisać doświadczenie związane ze stanowiskiem na jakie aplikujemy, a także odpowiednio dobrać certyfikaty i ukończone kursy. Ważne jest też zwrócenie uwagi na zainteresowania, o których piszemy w CV. Nie muszą one być ściśle związane z pracą, jednak ważne, aby wskazywały, że jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi i poważnie podchodzącymi do kwestii pracy. Warto więc dobrze przemyśleć tę kwestię.

Kreatywne CV

W niektórych branżach możemy pozwolić sobie na stworzenie nietypowego CV. Jest to dobrze widziane głównie na stanowiskach związanych z branżą artystyczną, jednak nie tylko. Warto przejrzeć przykłady kreatywnych CV w Internecie i zainspirować się jednym lub kilkoma z nich. Inna możliwość otwiera się przed osobami szukającymi pracy w branży IT. Tutaj CV jako takie zazwyczaj zastępowane jest przez portfolio umieszczane na własnej stronie internetowej. Jest ona swego rodzaju wizytówką danej osoby, dzięki której potencjalny pracodawca od razu widzi jej umiejętności, a także sposób podejścia do różnych kwestii. Przed przystąpieniem do tworzenia CV warto więc zastanowić się jak powinno ono wyglądać w przypadku branży, która nas interesuje.