Leżał pod szpitalem w Kołobrzegu, nikt mu nie pomógł. Jest decyzja RPP

Leżał pod szpitalem w Kołobrzegu, nikt mu nie pomógł. Jest decyzja RPP

Rzecznik Praw Pacjenta wydał opinię w sprawie 39-letniego obywatela Włoch, któremu odmówiono pomocy w Izbie Przyjęć kołobrzeskiego szpitala. Zgodnie z wydanymi wnioskami pokontrolnymi naruszony zostały prawa pacjenta.

Do zdarzenia doszło pod koniec lipca. 39-letni Giuseppe z Włoch trafił wtedy na izbę przyjęć w kołobrzeskim szpitalu, gdzie pojawił się wspólnie ze swoją pracodawczynią. Mężczyzna narzekał na ogromny ból, ale ostatecznie nie został przyjęty i nie została mu udzielona niezbędna pomoc lekarska.

39-latek leżał pod szpitalem, do którego po chwili trafił

Włoch nie został przyjęty do szpitala, ponieważ pielęgniarki z kołobrzeskiego szpitala zażądały od niego skierowania. Opiekunka wraz z cierpiącym Włochem wyszli więc ze szpitala, po czym wezwała karetkę pogotowia ratunkowego. 39-latek czekał na pomoc, leżąc na ziemi przed placówką.

Na szczęście pomoc nadeszła w odpowiednim momencie, bowiem po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego mężczyźnie została udzielona niezbędna opieka medyczna. Najbardziej zadziwiające jest jednak to, że do interwencji doszło tuż przed szpitalem, do którego niedługo później został przyjęty.

RPP zalecił przeprowadzenie szkoleń wśród personelu szpitala

12 października na stronie internetowej biura Rzecznika Praw Pacjenta pojawiła się opinia w sprawie całej sytuacji. Wynika z niej, że naruszone zostały prawa pacjenta. W jej treści wskazano dokładny opis sytuacji, w trakcie której 39-latek nie otrzymał niezbędnej pomocy, nawet bez dokładnego sprawdzenia jego stanu zdrowia i przyczyny ogromnego bólu.

Dodatkowo nie została sporządzona dokumentacja medyczna, co jest sprzeczne z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa. Poza wyszczególnieniem wszystkich uchybień, do których doszło w tej sytuacji RPP zamieścił również w opinii zalecenia dotyczące przeprowadzenie szkoleń z praw pacjenta, które aktualnie obowiązują w naszym kraju.