Policjanci z Kołobrzegu kontrolowali drogi przy użyciu drona. Wystawili 6 mandatów

Policjanci z Kołobrzegu kontrolowali drogi przy użyciu drona. Wystawili 6 mandatów

Innowacyjny sposób kontrolowania ruchu drogowego został zastosowany przez kołobrzeskich policjantów. Wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wykorzystali policyjnego drona do przeprowadzenia kontroli drogowych na terenie powiatu kołobrzeskiego.

Policjanci z różnych regionów Polski coraz chętniej wykorzystują różnego rodzaju technologie do kontrolowania poprawności poruszania się kierowców po drogach. Od jakiegoś czasu stosowany do tego celu jest policyjny dron, którego celem jest obserwowanie z góry decyzji, jakie kierujący podejmują na drogach.

Szybkie efekty akcji z użyciem drona

W ostatnią środę takie działania podejmowane były głównie na dwóch drogach – drodze krajowej nr 11 w Ustroniu Morskim i drodze wojewódzkiej nr 163 w Czerninie. Wraz z funkcjonariuszami ze Szczecina prowadzona była akcja obserwowania zachowania kierujących, aby umożliwić szybką reakcję na popełnione przez nich wykroczenia.

Efekty akcji były bardzo szybkie i zgodne z przewidywaniami. Przez okres niespełna dwóch godzin policjanci ujawnili sześciu kierujących pojazdami, który nie stosowali się do panujących w danych miejscach przepisów ruchu drogowego.

Sześciu przyłapanych kierowców, mandaty i punkty karne

Wykroczenia kierowców zostały zarejestrowane za pomocą kamery drona, a kierowcy od razu zatrzymani do kontroli drogowej. Żaden z nich nie uniknął konsekwencji. Ci, którzy nie zastosowali się do znaku „STOP” zostali ukarany mandatami w wysokości 100 złotych i otrzymali po dwa punkty karne. Kierowcy, którzy wyprzedzali inne pojazdy na podwójnej ciągłej linii otrzymali z kolei mandaty w kwocie 200 złotych i po pięć punktów karnych.

Podczas kontroli policyjnej przy użyciu drona zarejestrowano również kierującego pojazdem ciężarowym, który przewoził sypki ładunek bez odpowiedniego zabezpieczenia. W tym przypadku kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 150 złotych.