Efekty długoletnich badań na temat starć bitewnych o Kołobrzeg prezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Oręża Polskiego

Efekty długoletnich badań na temat starć bitewnych o Kołobrzeg prezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Oręża Polskiego

W dniu dzisiejszym, w przestrzeniach Muzeum Oręża Polskiego zlokalizowanego w Kołobrzegu, miała miejsce konferencja prasowa. W sposób bezpośredni związana była ona z nadchodzącą rocznicą bitew o dominację nad Kołobrzegiem. To właśnie w tym muzeum od lat trwają prace badawcze dotyczące żołnierzy, którzy oddali życie podczas tych heroicznych starć, nie tylko podczas II wojny światowej.

Muzeum ma szczęście współpracować z profesorem Andrzejem Ossowskim, specjalistą z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Profesor Ossowski pełni jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN Oddział w Szczecinie. Dzięki tej współpracy udało się przeprowadzić ekshumację dwóch polskich żołnierzy na skrzyżowaniu ulic Radomskiej i Wolności w Kołobrzegu.

Spoczywają oni w miejscach, które nie były zanotowane w dostępnej literaturze i rejestrach poległych. Bitwy o Kołobrzeg odbywały się na całym terenie tego miasta, dlatego też istnieje możliwość, że niektóre groby mogły zostać zapomniane lub pominięte podczas ekshumacji po marcu 1945 roku. W trakcie poszukiwań informacji o pochówkach, pojawiły się plotki o „kartotece poległych” przechowywanej w Muzeum Oręża Polskiego. Niestety, okazało się to nieprawdą. Niemniej jednak, pytania dotyczące poległych, miejsc ich pochówków oraz ewentualnych pomyłek na tablicach na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu stawały się coraz bardziej naglące. Postanowiono więc odtworzyć wspomnianą kartotekę i zdigitalizować ją.

Z inicjatywy muzeum, w roku 2023 rozpoczęto publikację biogramów żołnierzy poległych, zmarłych z powodu odniesionych ran oraz zaginionych podczas walk o Kołobrzeg. W chwili obecnej, uznaje się, że lista ta składa się z 1430 nazwisk. Z tej liczby, 915 żołnierzy poległo bezpośrednio w walce, 392 zmarło z powodu ran odniesionych w trakcie bitw, 120 zaginęło bez śladu, a 3 zginęło w wyniku nieszczęśliwych wypadków mających miejsce podczas konfliktu.