Rozpoczęcie procesu selekcji dla tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Rozpoczęcie procesu selekcji dla tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Przybyły poniedziałek zwiastował początek spotkań, które mają na celu selekcję miast ubiegających się o zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029. Wszystko to ma miejsce w stolicznym gniazdku sztuki – Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do rywalizacji przystąpiło 12 polskich miast, mianowicie: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów oraz Toruń.

Odbywa się to pod czujnym okiem 12-osobowej komisji sterującej konkurs. Skład komisji jest niezwykle precyzyjnie dobrany – dziesięciu jej członków zostało wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską i Komitet Regionów. Pozostałe dwa miejsca zarezerwowane są dla specjalistów w dziedzinie kultury wybranych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziś swoją kandydaturę zaprezentowało miasto Kołobrzeg. Prezentacja miała miejsce o godzinie 15:00 i była zgodna z założeniami konkursu, które określają elementy, na które miasta-kandydatki powinny zwrócić uwagę. Wizja Kołobrzegu jako Europejskiej Stolicy Kultury 2029 została ukształtowana przez dziesięcioosobowy zespół, w skład którego wchodzą twórcy aplikacji: llona Grędas-Wójtowicz, Krzysztof Landsberg oraz Rafał Kolikow. Ten honorowy tytuł nie jest tylko wewnętrznym osiągnięciem, ale ma także znaczenie na arenie międzynarodowej.