Rozpoczęcie procesu selekcji dla tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Przybyły poniedziałek zwiastował początek spotkań, które mają na celu selekcję miast ubiegających się o zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029. Wszystko to ma miejsce w stolicznym gniazdku sztuki – Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do rywalizacji przystąpiło 12 polskich miast, mianowicie: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów oraz Toruń.
Odbywa się to pod czujnym okiem 12-osobowej komisji sterującej konkurs. Skład komisji jest niezwykle precyzyjnie dobrany – dziesięciu jej członków zostało wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę Unii Europejskiej, Komisję Europejską i Komitet Regionów. Pozostałe dwa miejsca zarezerwowane są dla specjalistów w dziedzinie kultury wybranych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dziś swoją kandydaturę zaprezentowało miasto Kołobrzeg. Prezentacja miała miejsce o godzinie 15:00 i była zgodna z założeniami konkursu, które określają elementy, na które miasta-kandydatki powinny zwrócić uwagę. Wizja Kołobrzegu jako Europejskiej Stolicy Kultury 2029 została ukształtowana przez dziesięcioosobowy zespół, w skład którego wchodzą twórcy aplikacji: llona Grędas-Wójtowicz, Krzysztof Landsberg oraz Rafał Kolikow. Ten honorowy tytuł nie jest tylko wewnętrznym osiągnięciem, ale ma także znaczenie na arenie międzynarodowej.