Uwaga! W parkach w Kołobrzegu rozpoczęła się akcja deratyzacyjna
Jak przy okazji praktycznie każdej jesieni, w wielu miejskich terenach przeprowadzane są akcje deratyzacyjne, mające na celu zapobiegnięcie niszczenia mienia przez szczury i myszy. Taka sytuacja będzie miała miejsce w najbliższych dniach w parkach na terenie Kołobrzegu, o czym powinni wiedzieć wszyscy mieszkańcy.
W najprostszym wytłumaczeniu deratyzacja polega na zwalczaniu szkodliwych gryzoni, takich jak szczury i myszy przy pomocy środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych. Najczęściej dochodzi do tego w formie wystawienia zatrutego pokarmu lub specjalnych pułapek, których skuteczność jest zdecydowanie najwyższa.
Cztery miejsca w Kołobrzegu z akcją deratyzacyjną
Decyzja o przeprowadzeniu akcji deratyzacyjnej w Kołobrzegu uwarunkowana jest uchwała Rady Miasta. Pierwsze informacje o wyłożeniu trutek przeciwko szkodnikom pojawiły się w mieście już 8 października. Wraz z tym pojawiły się przestrogi przed dotykaniem preparatów i ich podnoszeniem. Co więcej, szczególną uwagę należy zwrócić na domowe zwierzęta, które mogą przypadkowo dotknąć trucizny.
Do tej pory preparaty wraz z tabliczkami informacyjnymi pojawiły się w czterech miejscach. Są to park im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, skwer im kdmr. Stanisława Mieszkowskiego, park im. Stefana Żeromskiego oraz pas techniczny przy ul. Sułkowskiego wraz z przylegającym do drogi fragmentem parku im. Aleksandra Fredry.
Właściciele nieruchomości również muszą przeprowadzić deratyzację
Wraz z miejską akcją deratyzacyjną urzędnicy przypomnieli, że podobnym działaniom podlegają wszystkie nieruchomości na terenie miasta. Odpowiedzi za jej przeprowadzenie są zarządcy nieruchomości oraz ich właściciele.
W przypadku budynków i przestrzeni zamkniętych deratyzacja może być przeprowadzona na dwa sposoby. Metoda niechemiczna zakłada wykorzystanie pułapek żywno-łownych lub pułapek sprężynowych, natomiast metoda chemiczna umożliwia wykorzystanie pestycydów, rodentycydów lub antykoagulantów. Warto pamiętać, że lepszy efekt daje łączenie obu tych metod.