Zwiększenie inwestycji w małe porty morskie może przyspieszyć rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej
Zarówno małe porty morskie, jak i te o kluczowym znaczeniu, powinny być traktowane jako infrastruktura krytyczna. Aby sprostać wymaganiom branży Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW), niezbędne są zdecydowane działania, takie jak zwiększenie funduszy na rozwój i utrzymanie dostępności do tych portów przez Urząd Morski. Takie wnioski padły podczas sesji przeniesionej Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego Administracji Państwowej, która odbyła się w Kołobrzegu.
Podczas tego spotkania, jedną z głównych dyskusji była tematyka dotycząca portów instalacyjnych i serwisowych, oraz budowy infrastruktury terminalowej na morzu. Prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska oraz Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg i przewodniczący Związku Małych Portów Morskich od 2016 roku, podzielili się swoimi oczekiwaniami i wyzwaniami związanymi z MEW.
Mieli oni dużo do powiedzenia na temat planów i potencjału związanych z energią wiatrową na morzu. W kwietniu tego roku, Związek Małych Portów Morskich zawarł list intencyjny ze spółką Orlen Neptun. Firma ta ma zamiar utrzymywać swoje morskie farmy wiatrowe na Bałtyku, które znajdują się niedaleko popularnego kurortu, w Kołobrzegu. W sumie, Port Morski Kołobrzeg ma już na swoim koncie cztery takie listy intencyjne z deweloperami lub podmiotami współpracującymi z nimi.