Wyraźny wzrost przeładunków towarowych o 63% w Morskim Porcie Kołobrzeg w ciągu ostatniego roku
Po zakończeniu roku 2023, Zarząd Morskiego Portu w Kołobrzegu przedstawił dane dotyczące wykonywanych przez nich operacji przeładunkowych. Jak wynika z informacji, port odnotował imponujący wzrost tych działań aż o 63% w porównaniu do poprzedniego roku. To znaczące zjawisko jest efektem inwestycji infrastrukturalnych, jakie wprowadzono w ostatnim czasie. Przedstawiciele zarządu spodziewają się, że ilość transportowanych towarów drogą morską będzie kontynuować swoją tendencję wzrostową w nadchodzących latach.
Jak podaje oficjalny komunikat Zarządu Portu Morskiego, port w Kołobrzegu zanotował w ubiegłym roku rekordowe wyniki jeżeli chodzi o ilość przeładunków towarów. Osiągnięty wynik wynosił 277,8 tysiąca ton i był wyższy o 63% w porównaniu do roku 2022. Taki dynamiczny wzrost jest głównie rezultatem nowych ładunków, wśród których przoduje kukurydza pochodząca z Ukrainy. Decyzje rządowe uczyniły bowiem porty w Kołobrzegu, Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu głównymi punktami tranzytu zboża z Ukrainy, której wojna pozbawiła dostępu do portów czarnomorskich.
Przyczyną zwiększenia przeładunków kukurydzy była konflikt zbrojny na Ukrainie, która była dotychczas jednym z największych światowych eksporterów tego zboża. Wojna doprowadziła do zawieszenia jej eksportu, m.in. poprzez blokadę portów czarnomorskich. W tym kontekście Polska, granicząca z Ukrainą, stała się jednym z kluczowych krajów tranzytowych dla ukraińskiej kukurydzy.