Kołobrzeg – co warto zobaczyć w tym nadmorskim mieście
Kołobrzeg przyciąga latem tłumy turystów, głównie plażowiczów. Osoby spragnione biernego wypoczynku spędzają czas na plaży przy akompaniamencie szumu fal. Inni rezygnują z takiej formy spędzania wolnego czas, na rzecz bardziej aktywnego zwiedzania. A trzeba powiedzieć, że w Kołobrzegu jest co zwiedzać. Chociaż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że miasto nie posiada bogatej historii i w związku z tym niewiele jest to do zobaczenia, to jednak wiele atrakcji może nas pozytywnie zaskoczyć. Przyjrzyjmy się niektórym z nich, które zasługują na naszą szczególną uwagę.
Stare Miasto i zabytki w Kołobrzegu
Chociaż Kołobrzeg nie posiada typowego Starego Miasta z Rynkiem jaki można znaleźć w wieku innych miejscach, to jednak centrum miasta obfituje w różnorodne ciekawe budynki z wyjątkową historią. Jednym z nich jest ratusz miejski, który powstał w swojej początkowej formie w roku 1380. Niestety, został on zniszczony przez wojska napoleońskie, jednak w latach 1829-1832 go odbudowano. Obecnie ma on formę średniowiecznej budowli w stylu neogotyckim, a jego czerwona cegła z daleka rzuca się w oczy służąc za punkt orientacyjny. Warto zatrzymać się tu na chwilę i podziwiać architekturę ratusza oraz jego wnętrze. Jeśli mówimy już o architekturze, na uwagę zasługuje również kamienica Schliffenów utrzymana w stylu gotyckim. Jako jedna z nielicznych zachowała się ona podczas zniszczenia miasta w czasie trwania wojny. Ciekawym budynkiem jest również Poczta Główna w stylu neogotyckim z ciekawymi ornamentami.
Co jeszcze zobaczyć w Kołobrzegu
Kołobrzeg to jednak nie tylko morze i zabytki. Znajdziemy tutaj jeszcze wiele innych ciekawych punktów. Warto wymienić wśród nich chociażby źródełko solankowe znajdujące się na Wyspie Solnej. Jest ono niewielkim, ale znaczącym punktem na mapie Kołobrzegu, musimy bowiem pamiętać, że miasto wzięło swój początek właśnie od solanki, która znajduje się pod miastem. Będąc w Kołobrzegu warto zajrzeć również do portu i na targ rybny. Możemy tutaj nie tylko kupić świeże ryby, ale także poczuć ciekawy klimat miasta portowego. Spośród bardziej standardowych, często odwiedzanych przez turystów atrakcji możemy wymienić chociażby bindaż grabowy tworzący swoisty tunel dla zakochanych, czy wszelkie atrakcje położone nad brzegiem morza – molo, plaże, mewy Mariany, czy Pomnik Zaślubin Polski z Morzem.